Tabela abstraktów

Abstrakty są świetnym narzędziem do improwizacji, wykorzystywanym między innymi podczas prowadzenia sesji RPG w otwartym stylu (sandbox).

W swej istocie są to po prostu zakresy znaczeń, które losuje się w dowolny sposób. Losowy sposób wyboru abstraktów sprawia, że myślimy nieszablonowo, zaskoczeni nietypowym zestawieniem sytuacji i abstraktu. Zwłaszcza że znaczenia należy interpretować jak najszerzej – „smok” to nie tylko ziejący ogniem gad, ale też tajny spisek piromanów, wędrowna grupa połykaczy ognia albo statek kosmiczny „SMOK”, lądujący właśnie nieopodal bohaterów.

Abstrakty można losować na tysiące sposobów. Niektórzy drukują własne karty z obrazkami, inni korzystają z kart do Dixita albo kostek Story Cubes. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest rzut kością w obszernych tabelach. Ja przedstawiam jeszcze inne rozwiązanie – tabele do kart tarota.

Luis Royo Labyrinth

 

Korzystanie z tabel jest proste – ciągnie się dowolną liczbę kart tarota i sprawdza wynik w odpowiednim wierszu i kolumnie. Karty tarota można w ostateczności zastąpić zwykłymi, ale ja korzystam z talii Labyrinth z grafikami Luisa Royo – świetna sprawa.

Tabela abstraktów

Za pomocą tej tabeli i talii kart do tarota (ostatecznie mogą być takie zwykłe) wylosujesz abstrakty, które pomogą ci w trakcie prowadzenia sesji RPG. To skuteczne i kompletne narzędzie do improwizacji.

POBIERZ (PDF)

Powiązane

do góry
© 2011-2019 k20 Mateusz Nowak